گفتگو اخبار مقاله ها کتاب ها

 

 نشست روزنامه شرق با حضور صادق زیباکلالام و احمد شیرزاد
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش دوم
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش اول
 نامه سرگشاده به رئیس‌جمهور: دعوت از زنان، اهل سنت و کردها و مشاور یهودی در دولت جدید
 نگذاریم احمدی‌نژادیسم بازگردد
 اگر احمدي‌نژاد تاييد صلاحیت شود، با روحاني به دور دوم انتخابات مي‌روند.
 تاثیر فقدان هاشمی همچون رد صلاحیتش است
 پیام تسلیت صادق زیباکلام در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
 گزارش سخنرانی صادق زیباکلام در پارلمان بریتانیا: گام‌های کوچک برای اصلاحات سیاسی
 اربعین را سیاسی نکنیم
 مردم سالاری دینی در ایران و مردم سالاری لیبرال در آمریکا
 جريان آمريكاستيز از پيروزي ترامپ خوشحال است.
 

1

 

 

تاریخ انتشار : 1395/06/21

نگاهی دیگر به FATF

 روزنامه آرمان

20 شهریور 1395

از وقتی برجام به تصويب رسيد و قرار بر این شد كه برجام اجرايي شود، واقعيت تلخ آن است كه مخالفان دولت روحاني و مذاكره با غرب در داخل كشور هر آنچه مي‌توانستند در مسير برجام سنگ‌اندازی كردند تا جلوي اجرايي شدن آن را بگيرند. درحالی‌که این ۱+۵ نيست كه جلوي تحقق برجام را گرفته، سازمان انرژي اتمي نيست كه جلوي استفاده از برجام را گرفته، اتحاديه اروپا و انگلستان نيست كه جلوي تحقق برجام را بتواند مسدود کند بلكه شرايط داخلي است كه موجب شده شركت‌هاي بزرگ غربي و همچنين مؤسسات مالي و بانكي بزرگ و بين‌المللي چندان ميل و رغبتي برای آمدن و براي فراهم كردن تسهيلات نقل‌وانتقال پولي و مالي به ايران از خود نشان نمي‌دهند.

به‌عبارت‌دیگر فقط لغو تحريم‌ها نيست كه موجب خواهد شد كه بانك‌ها و مؤسسات بين‌المللي را مجاب كند كه به سمت‌وسوی ايران بيايند. بلكه برداشته شدن تحريم‌هاي هسته‌اي مانند چراغ راهنمايي و رانندگي سبز است و اين لزوماً به معني آن نيست كه اتومبيل توسعه ايران بتواند به‌راحتی حركت كند. اين دقیقاً همان اتفاقي است كه بعد از اجراي برجام براي ايران رخ داده. در کشور مشكلاتی وجود دارد كه عملاً جلوي ورود شركت‌هاي بزرگ غربي و برقراري روابط مالي بانك‌هاي بزرگ را با ايران‌گرفته است. يكي از مهم‌ترین مشكلات عدم تمايل برقراري رابطه مالي غربي‌ها با ايران شفاف نبودن نقل‌وانتقالات مالي در ایران است.

همه مي‌دانيم با توجه به معيارها و استانداردهاي شناخته‌شده درزمینهٔ پول‌شویی، ايران شرايط بدی ندارد. اين واقعيتي است كه جلوي مراوده مالي غربي‌ها با ايران را مسدود مي‌كند. اگر مي‌خواهيم با دنيا مراوده مالي برقرار كنيم. بايد درك كنيم لغو تحريم‌ها به‌تنهايي براي رسيدن به اين مقصود كافي نيست. بلكه ساير ملزومات آن‌هم بايد رعايت شود. ازجمله معاهده بين‌المللي كه در خصوص شفافيت نقل و انتقالات مالي وجود دارد را بايد در ساختار پولي و مالي اجرايي كنيم. ما نمي‌توانيم از یک‌سو اين معاهده بين‌المللي نپذيريم و انتظار اين را داشته باشيم كه سيستم‌هاي مالي بين‌المللي با ايران رابطه مالي برقرار کنند؛ و از سوی دیگر انتظار داشته باشيم بانك‌هاي اروپايي از رابطه مالي با ايران استقبال كنند.

اگر انتظار داريم كه نُرم‌ها و استانداردهای بين‌المللي در مورد ايران اجرايي شود «كه انتظار معقولي است» بايد درعین‌حال برخي از استانداردهاي بين‌المللي را بپذيریم. ايران دريك صورت مي‌تواند اعلام كند كه به تعهدات بين‌المللي كاري ندارد و آن حالتي است كه بخواهد ديواري به دور خود كشيده و با دنيا مراوده نداشته باشد؛ اما اگر مي‌خواهيم از سيستم مالي دنيا استفاده كنيم، بايد براي استاندارد‌هاي بين‌المللي ازجمله FATF ارزش قائل شويم.

ارسال نظر :  
نام :
پست الکترونیک :
نظر :

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به دکتر زیبا کلام می باشد . طراح سایت : شرکت ایران طراح