گفتگو اخبار مقاله ها کتاب ها

 

  آنچه ابراهیم یزدی، صادق قطب‌زاده و ابوالحسن بنی‌صدر به نقل از امام در نوفل‌نوشاتو بیان می‌کردند، باورهای واقعی امام بودند.
 نشست روزنامه شرق با حضور صادق زیباکلالام و احمد شیرزاد
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش دوم
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش اول
 نامه سرگشاده به رئیس‌جمهور: دعوت از زنان، اهل سنت و کردها و مشاور یهودی در دولت جدید
 نگذاریم احمدی‌نژادیسم بازگردد
 اگر احمدي‌نژاد تاييد صلاحیت شود، با روحاني به دور دوم انتخابات مي‌روند.
 تاثیر فقدان هاشمی همچون رد صلاحیتش است
 پیام تسلیت صادق زیباکلام در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
 گزارش سخنرانی صادق زیباکلام در پارلمان بریتانیا: گام‌های کوچک برای اصلاحات سیاسی
 اربعین را سیاسی نکنیم
 مردم سالاری دینی در ایران و مردم سالاری لیبرال در آمریکا
 

1

 

 

تاریخ انتشار : 1395/10/25

پیامدهای رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

 انتخاب خبر

۲۵ دی ۱۳۹۵

دکتر صادق زیباکلام در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر اظهار داشت: آیت‌الله هاشمی در دو دهه گذشته به‌شدت از تندروی و خشونت سیاسی فاصله گرفتند و به اعتدال و میانه‌روی و احترام قائل شدن برای دیگران بیشتر و بیشتر متمایل شدند که این برای تندروها بسیار سنگین تمام شد که آیت‌الله هاشمی طرف اعتدال و اصلاحات را بگیرند.

وی همچنین گفت: در مراسم تشییع‌جنازه ایشان شاهد بودیم که تندروها حسب ظاهر خواستند همراهی کنند ولی پرواضح بود که دلشان از آیت‌الله هاشمی بسیار پر از بغض و کینه بود که به اشکال مختلف هم این را نشان می‌دادند.

استاد دانشگاه تهران در ادامه یادآور شد: بعد از حوادث تلخ انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ تندروها از هیچ اهانت و تهمتی نسبت آیت‌الله هاشمی فروگذار نکردند و ایشان تنها صبوری و متانت نشان دادند که این البته بی‌اجر هم نماند و آقای هاشمی بالاخره توانستند اعتدال و میانه‌روی را به‌صورت یک گفتمان خیلی جدی در جمهوری اسلامی نهادینه کنند.

وی در این راستا گفت: مهم‌ترین و بزرگ‌ترین یادگاری که از آیت‌الله هاشمی باقی خواهد ماند همین اعتدال و میانه‌روی و مخالفت با تندروی، رادیکالیسم و خشونت سیاسی هست.

صادق زیباکلام در ادامه تصریح کرد: درخت اعتدال و میانه‌روی که آیت‌الله هاشمی سال‌های قبل کاشتند الآن بارور گردیده و این باروری را ما در انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ و همچنین انتخابات اسفند ۹۴ دیدیم که اصولگرایان حتی نتوانستند یک چهره را در تهران به مجلس بفرستند و برای این است که به گمان من این درخت اعتدال و میانه‌روی بارور گردیده است.

زیباکلام در ادامه اضافه کرد: در کوتاه‌مدت ممکن است برخی بگویند اعتدال و میانه‌روی پدر معنوی خود را از دست داد و آقای روحانی بزرگ‌ترین حامی خود را از دست داد و ممکن است نتواند در انتخابات ۹۶ رأی لازم را به دست آورد اما من با تمام این پیشگویی‌ها مخالف هستم، من معتقدم در دی‌ماه ۹۵ که آیت‌الله هاشمی چشم از جهان بربستند اعتدال و میانه‌روی به‌صورت یک گفتمان جدی درآمده و دیگر جای نگرانی نیست.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه خاطرنشان کرد: من معتقدم به‌واسطه حرمتی که جوانان، تحصیل‌کردگان و دهه شصتی‌ها یا هفتادی‌ها برای آیت‌الله هاشمی قائل هستند آن‌ها می‌آیند و به آقای روحانی رأی می‌دهند. من در مصاحبه‌های قبل از فوت آقای هاشمی گفته بودم به جهت برخی سرخوردگی‌ها که بعضاً از عملکرد آقای روحانی به وجود آمده ممکن است رأی ایشان کاهش یابد اما من امروز این را تصحیح می‌کنم فوت آیت‌الله هاشمی همان تأثیری را برای سبد رأی آقای روحانی خواهد گذاشت که رد صلاحیت شدن آیت‌الله هاشمی در انتخابات ۹۲ در میزان آرای آقای روحانی گذاشت.

صادق زیباکلام تصریح کرد: ما شاهد بودیم بعد از رد صلاحیت شدن آیت‌الله هاشمی در انتخابات ۹۲ از سوی تندروها مردم به آقای روحانی اقبال کردند و به‌تلافی برخورد سیاسی که تندروها با آقای هاشمی کرده بودند مردم با قدم‌های خودشان به سمت صندوق رأی رفتند و با دادن ۱۹ میلیون رأی به نامزدی که آیت‌الله هاشمی خواسته بود و حمایت کرده بود این را اثبات کردند.

وی همچنین گفت: در انتخابات اسفند ۹۴ هم شاهد بودیم که وقتی آیت‌الله هاشمی و آقای خاتمی از لیست امید حمایت کردند چه استقبال و به تعبیری زلزله‌ای رخ داد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران افزود: مردم به احترام آیت‌الله هاشمی آن استقبال باشکوه را در تشیع جنازه ایشان در روز ۲۱ دی‌ماه نشان دادند و معتقد هستم مردم یک‌بار دیگر این شکوه و عظمت را در پای صندوق‌های رأی در ۲۹ اردیبهشت 96 به نمایش خواهند گذاشت و رأی سنگینی به آقای روحانی خواهند داد.

وی در ادامه تصریح کرد: تنها راهی که برای اصولگرایان می‌ماند تا با سیل مردمی به نفع آقای روحانی مقابله کنند رد صلاحیت کردن آقای روحانی است. همان‌طور هم که می‌دانیم تأیید صلاحیت تابع هیچ قاعده و قانونی نیست و صرفاً شورای نگهبان بنا به انگیزه‌های سیاسی صلاحیت کاندیداها را رد می‌کند و ممکن است شورای نگهبان عنوان کند که صلاحیت آقای روحانی را تأیید نمی‌کنیم و معمولاً هم هیچ دلیلی را ارائه نمی‌کنند. همان‌گونه که شاهد بودیم هزاران نفر رد صلاحیت شدند بدون اینکه خودشان دلیلش را بدانند.

 

دکتر صادق زیباکلام در پایان با توجه به آینده ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: همه ما می‌دانیم مجمع تشخیص مصلحت نظام یک شوخی یا به تعبیری یک نام بیشتر نیست، نه نقش و اهمیتی دارد و نه در سیاست‌گذاری نقشی دارد. حتی زمانی هم که آیت‌الله هاشمی بر مسند ریاست آن بود این مجمع هیچ‌کاره بود و در حال حاضر هم که ایشان فوت کردند ممکن است یک اصولگرای تندرو در رأس آن قرار گیرد که بازهم نقشی نخواهد داشت و تنها تغییری که خواهد کرد این است که این اصولگرای تندرو هرازگاهی مصاحبه می‌کند و به آمریکا یا سازشکارها و لیبرال‌ها حمله می‌کند و دیگر نقش خاصی نخواهد داشت.

ارسال نظر :  
نام :
پست الکترونیک :
نظر :

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به دکتر زیبا کلام می باشد . طراح سایت : شرکت ایران طراح