گفتگو اخبار مقاله ها کتاب ها

 

 نشست روزنامه شرق با حضور صادق زیباکلالام و احمد شیرزاد
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش دوم
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش اول
 نامه سرگشاده به رئیس‌جمهور: دعوت از زنان، اهل سنت و کردها و مشاور یهودی در دولت جدید
 نگذاریم احمدی‌نژادیسم بازگردد
 اگر احمدي‌نژاد تاييد صلاحیت شود، با روحاني به دور دوم انتخابات مي‌روند.
 تاثیر فقدان هاشمی همچون رد صلاحیتش است
 پیام تسلیت صادق زیباکلام در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
 گزارش سخنرانی صادق زیباکلام در پارلمان بریتانیا: گام‌های کوچک برای اصلاحات سیاسی
 اربعین را سیاسی نکنیم
 مردم سالاری دینی در ایران و مردم سالاری لیبرال در آمریکا
 جريان آمريكاستيز از پيروزي ترامپ خوشحال است.
 

1

 

 

تاریخ انتشار : 1390/10/27

ارزیابی سه دهه مدیریت دکتر جاسبی بر دانشگاه آزاد در گفتگو با دکتر زیباکلام

روزنامه شرق 27 ديماه 1390

خبرنگار : آقاي دکترزيباكلام بنظر می رسد  که مدیریت آقای دکتر جاسبی بعد از نزدیک به سه دهه دارد به پایان آن نزدیک می شود. در يك نگاه كلي نقش دانشگاه آزاد اسلامي را در روند توسعه کشور ظرف این سه دهه و در مرتبه بعدی نقش مدیریت و عملکرد آقای دکتر جاسبی را در دانشگاه آزاد در طی این سه دهه   چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

زیباکلام : با نام و یاد حضرت حق. اگر اجازه بفرمایید من ابتدا از جایگاه یا نقش دانشگاه آزاد در   توسعه کلان کشور ظرف سه دهه گذشته شروع کنم و بعدا ارزیابی خودم را از مدیریت آقای دکتر جاسبی بگویم.

خبرنگار : حتما

زیباکلام : من می خواهم به توسعه از منظری که اخیرا از سوی خیلی از صاحب نظران تحت عنوان توسعه پایدار مطرح شده نگاه کنم و نقش دانشگاه آزاد را بیشتر از این منظر مطرح کنم.      مي‌توان گفت که در مجموع کار کرد دانشگاه آزاد با بسیاری از معیارهای توسعه پایدار هم خوانی پیدا میکند.

  

خبرنگار : میشه یک کمی بیشتر توضیح بدین.

زیباکلام : ببینید در نگاه های جدید به توسعه معتقدند که توسعه فقط پیشرفت فیزیکی یا پیشرفت اقتصادی صرف نیست. و باید ابعاد و نیاز های مختلف یک جامعه را در امر توسعه در نظر گرفت. از تحصیلات و بهداشت و درمان گرفته تا حمل و نقل ، تا نیازهای اقشار و لایه های آسیب پذیرتر جامعه ، تا محیط زیست و غیره.به عنوان مثال، یکی از مسائل مهم توسعه پایدار بهبود و پیشرفت در وضعیت زنان بخصوص در کشورهای جهان سوم یا در حال توسعه مثل ایران می باشد. یا مثال دیگر در خصوص نحوه یا توزیع یا میزان توسعه در مناطق محروم تر یک کشور می باشد. یا فرض بفرمایید آیا در روند توسعه و برنامه ریزی آن جامعه مسائل محیط زیست در نظر گرفته شده و مسائلی از این دست.   من معتقدم هر اظهار نظری در مورد دانشگاه آزاد و نقش آن در توسعه کلان کشور باید در بر گیرنده پارامترهایی که در توسعه پایدار مطرح شده هم باشد. مقصودم اینه که فقط اعداد و ارقام برایمان نبایستی ملاک باشد که فی المثل این تعداد فارغ التحصیل تربیت کرده ، فلان مقدار صرفه جویی ارزی داشته، اینقدر متر مربع ساختمان سازی کرده و صرفا مسائلی از این دست.

خبرنگار : ولی قبول دارید که بالاخره این آمار هم مهم هستند و بخش عمده ای از آمار مسئولین ما هم اتفاقا همین دست آمار و ارقام می باشند.

زیباکلام:قبول دارم که اینها هم خیلی مهم هستند ولی عرضم این است که نقش دانشگاه آزاد در روند توسعه کشور بعد از انقلاب خیلی عمیق تر و همه جانبه تر از صرف فی المثل فلان مقدار فارغ التحصیل یا ایجاد فلان مقدار اشتغال یا ایجاد ساختمان یا صرفه جویی ارزی میباشد.نه اینکه اینها مهم نیستند، خیر البته که اینها مهم هستند و لی میخواهم بگویم برخی از دستاوردهای دانشگاه آزاد در توسعه کشور بعد از انقلاب بوده که بمراتب از این مقولات مهم تر و بنیادی تر بوده اند.

خبرنگار :یعنی این مقولات که می فرمایید را نمیشود بصورت کمی و عددی نشان داد؟

زیبا کلام : دقیقا منظورم همین است.ببینید برخی از کارکرد های    دانشگاه آزاد تاثیرات بسیار عمیق تری بر روی توسعه اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی کشور بعد از انقلاب گذارده اند منتها این تاثیرات بیشتر غیر مستقیم بوده اند. بهمین خاطر است که من در تبیین نقش یا جایگاه دانشگاه آزاد در روند توسعه کشور بعد از انقلاب از واژگان یا ابزار "توسعه پایدار" استفاده میکنم.

خبرنگار : بسیار خوب پس میخواهید برویم به سر وقت آنچه که شما آنرا دستاوردهای بنیادی تر دانشگاه آزاد در ایجاد توسعه کلان کشور بعد از انقلاب میدانید.

زیباکلام: یکی از این دستاوردها تغییری بود که دانشگاه آزاد در خصوص جایگاه اجتماعی یا وضعیت تحصیلات عالیه در ایران بوجود آورد. 

خبر نگار : بیشتر توضیح می فرمایید.

زیباکلام : ببینید تا قبل از تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي اساسا تحصيلات عاليه در كشور ما به اقشار و لايه‌هاي مرفه‌تر جامعه منحصر و محدود مي‌شد. البته كساني هم كه  متعلق به خانواده‌هاي کم درامد تر  و جزو مناطق دور افتاده تر  كشور بودند هم بعضا  در كنكور دانشگاه  تهران، پلي‌تكنيك ، شهيد بهشتي یا مراکز استانها  قبول می شدند،اما اینها کم و استثنا بودند. درواقع تحصيلات عاليه تا قبل از دانشگاه آزاد اسلامي امري بود كه حدود 80 درصد از كساني كه وارد تحصيلات عا ليه در داخل و خارج از كشور مي‌شدند، تعلق به خانواده‌هاي متوسط و رو به بالا داشتند.  اما دانشگاه آزاد از اين بابت يك تحول بسيار بزرگ در جامعه ايران به وجود آورد و آن اين بود كه تحصيلات عاليه را از انحصار طبقات مرفه تر جامعه خارج كرد.

 

خبرنگار : فکر می کنیدچند درصد از دانشجويان كشور بعد از انقلاب  كه تحصيلات عاليه را باموفقیت  پشت سر گذاشتند در دانشگاه آزاد اسلامي تحصيل كردند؟

 

زیباکلام :امروز كه بیش از 33 سال از انقلاب گذشته، گفته می شود که ما نزدیک به 4 میلیون  دانشجو داریم كه در دانشگاه‌هاي كشور تحصيل مي‌كنند. در حدود 60 تا 70 درصد از آنها در دانشگاه آزاد تحصيل مي‌كنند. من فکر میکنم این نسبت حداقل  60 درصدی سهم دانشگاه آزاد از کل دانشجویان و در نتیجه فارغ التحصیلان کشور تقربیا از اواسط دهه 1360 وجود داشته.یعنی ظرف 25 سال گذشته دست کم 60 در صد نیرو های متخصص  کشور که جذب بازار کار شدند فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد بوده اند. اینجا می رسیم به یکی از همان نکات کلیدی در باب نقشی که دانشگاه آزاد در  توسعه کشور داشته.

خبرنگار : کدام نکته؟

زیباکلام : ببینید همین آمار 4 میلیون دانشجوی سال 1390 را نگاه کنیم. اگر حتی 60 در صد آنان را دانشجویان دانشگاه آزاد در نظر بگیریم این یعنی در حال حاضر نزدیک به 2.5 میلیون نفر دانشجو در ردههای مختلف دارند در دانشگاه آزاد تحصیل می کنند. عقلا و منطقا همه این 2.5 میلیون تعلق به اقشار و لایه های مرفه یا متوسط جامعه نمی توانند داشته باشند. بسیاری از آنهااز طبقات کم درامدتر جامعه می ایند. یعنی در تمام این نزدیک به سی سالی  که دانشگاه آزاد تاسیس شده کسر قابل توجهی از کسانی که به آن راه یافته اند از طبقات محروم تر و کم درامدتر جامعه بوده اند. این وضعیت ، یعنی امکان برخورداری از تحصیلات عالیه، بالاخص در مناطق محروم تر و دور افتاده کشور بالطبع اهمیت بیشتری هم پیدا می کند. یعنی از نظر ساختار طبقاتی ما هر قدر که بطرف واحدهای دانشگاه آزاد که در مناطق محروم تر هستند می رویم درصد دانشجویان که از طبقات محروتر جامعه دارند در آن واحدها درس میخوانند بیشتر و بیشتر میشود. این یعنی اینکه دانشگاه آزاد اساسا توانسته یک تحول مهم جامعه شناختی در خصوص تحصیلات عالیه در کشور ایجادنماید و تحصیلات عالیه را از حالت انحصاری طبقات مرفه جامعه خارج کند.اين بنظر من یکی از بنیادی ترین تحولاتی است که دانشگاه آزاد از نظر توسعه کلان کشور بعد از انقلاب توانسته پدید بیاورد. دانشگاه آزاد  نه‌تنها در بعد اقتصادي نقش بسزايي ايفا كرده  بلكه مهم تر از آن توانست درب تحصيلات عاليه را بر روي بسياري از خانواده‌هاي كم‌درآمد جامعه باز كند.

خبرنگار : ولی خوب دانشگاه آزاد شهریه دریافت میکند در حالیکه دانشگاههای دولتی رایگان هستند.

زیباکلام : قبول دارم که دریافت شهریه توسط دانشگاه آزاد برای طبقات کم درامدتر جامعه دشوار است....

 

خبرنگار : حتی آقای دکتر قبول دارید که در مواردی ممکن است مانع از امکان رفتن به دانشگاه این قبیل متقاضیان شود؟

 

زیباکلام: ببینید من نمی خواستم فعلا وارد بحث شهریه بشوم. اما ضمن اینکه قبول دارم شهریه واقعا برای اقشار کم درامد جامعه دشوار و بعضا غیرممکن میشود اما در مجموع فکر نمی کنم شمار کسانی که صرفا بواسطه شهریه نتوانسته باشند وارد دانشگاه آزاد شوند خیلی زیاد باشد. در عین حال دانشگاه آزاد با ایجاد دانشگاه در شهرستان های کوچک و مناطق دور افتاده امکان رفتن به دانشگاه برای بسیاری از ساکنین کم درامدتر را در این مناطق فراهم کرده.ببینید شما می فرمایید یک خانواده کم درامد در یک شهرستان کوچک یا فی المثل یک روستایی در نزدیکی یک شهرستان نمی تواند فرزندش را بواسطه شهریه به دانشگاه بفرستد.من قبول دارم ممکن است که یک همچو وضعیتی برای برخی از خانوارها در سطح کشور واقعا باشد ولی حرفم این است که چنین خانواده ای به هر حال به زحمت می تواند هزینه تحصیل فرزندش را در جایی مثل تهران یا یک دانشگاه مرکز استان هم تامین کند. در عین حال  ایجاد دانشگاه در مناطق دور افتاده و شهرستان های کوچک امکان رفتن به دانشگاه برای ساکنین روستاهای همجوار آن خیلی بیشتر از قبل شده است.

خبرنگار : گفتید چند تا نکته را هم در خصوص شهریه دانشگاه آزاد میخواستید بگید.

زیباکلام :نه نمی خواستم راجع به شهریه الان صحبت کنم و ترجیح  می دادم ادامه همان  بحث خودمو میکردم اما گفتم حالا که مسله شهریه مطرح شد یکی دو نکته را بگم.ببینید از زمان بروی کار آمدن دولت آقای احمدی نژاد در سال 1384 تلاشهای زیادی از سوی ایشان صورت گرفت که دانشگاه آزاد را بگیرند که با مقاومت آقای هاشمی رفسنجانی و مسائل دیگری که پیش آمد نتوانستند.بعد سعی کردند با گسترش سریع  دانشگاه پیام نور از سال 1386 دانشجویان را بکشانند به سمت پیام نور که این هم بدلیل افت کیفیت علمی وحشتناک پیام نور موفق نشد و بعد از یک وقفه در سال 86 و 87 مجددا ورودی دانشگاه آزاد برگشت به وضعیت سابق.در عین حال یکی از حملاتی که دولت آقای احمدی نژاد و طرفدارانش  علیه دانشگاه آزاد  به راه انداختند بحث شهریه بود واینکه دانشگاه آزاد شهریه اش بالاست و یک موج سیاسی براه انداختند که دانشگاه آزاد شهریه زیادی میگیرد و انرا خرج کارهای سیاسی میکند.نمی دانم یادتان هست یا نه آن امواج سیاسی که اقای سلیمی نمین و طرفداران آقای احمدی نژاد در مجلس و بیرون از مجلس و در مطبوعات دولتی علیه مدیریت دانشگاه آزاد براه انداخته بودند.

 

خبرنگار : بله خوب یادم هست که مدیریت دانشگاه را هر روز در رسانه های خودشان متهم به فساد و این چیز ها می کردند.

 

زیبا کلام : آفرین همان برنامه ها را میگویم. من همان موقع یعنی سال 85 یک مقاله مفصل توی روزنامه شرق نوشتم و از جمله همین مسئله شهریه دانشگاه آزاد را مطرح کردم و با عدد و رقم نشان داده بودم که شهریه های دانشگاه های دولتی در دوره های شبانه یا باصطلاح نوبت دوم و غیر انتفاعی ها بطور متوسط 1.5 برابر دانشگاه آزاد میباشد.

 خبرنگار : وامروز ؟

زیباکلام : والله فکر می کنم این نسبت اگر در طی این 5 سال بیشتر نشده باشد قطعا کمتر هم نشده.

 

خبرنگار : اگر موافق هستید برگردیم به همان بحث دستاوردهای بزعم شما کلان دانشگاه آزاد. بسیاری معتقدند که یکی از دستاوردهای مهم دانشگاه آزاد در باز کردن درب های تحصیلات عالیه برروی زنان کشور بعد از انقلاب بوده. با این برداشت چقدر موافق هستید؟

 

 زیباکلام : این قدر موافقم که اگر کسی بگوید که این بزرگترین تاثیر یا دستاورد دانشگاه در این سی سال عمرش بوده با او مخالفتی نمی کنم.

 

خبرنگار : بواسطه کمییت یا افزایش تعداد دانشجویان دختر در دانشگاه بعد از انقلاب می گویید؟

 

زیباکلام : نه لزوما مقصودم عدد و رقم و بالا رفتن تعداد قابل توجه دانشجویان دختر بعد از انقلاب نیست. ضمن اینکه این هم کاملا قابل توجه است.

 

خبرنگار : پس کدام جنبه را می گویید؟                  

 

زیباکلام : نه من مقصودم بیشتر فراهم آوردن امکان رفتن به دانشگاه برای زنان و دختران است که دانشگاه آزاد بعد از انقلاب برای زنان بوجود آورده. 

 

خبرنگار : ولی دختران  قبل از انقلاب  هم به دانشگاه می رفتند.

 

زیباکلام :  من هم این را منکر نشدم و نگفتم.بحث چیز دیگری است که خیلی اساسی تر است.

 

خبرنگار : در مورد تحصیلات دختران را می فرمایید؟

 

زیباکلام : بله.ببینید به هر حال جامعه ما یک جامعه سنتی است. برای بسیاری از خانواده های مذهبی تر و سنتی تر در مناطق دور افتاده تر و شهرستان های کوجکتر و بطریق اولی در خیلی از روستاهای بزرگ و کوچک کشور فکر اینکه دختر 18 ، 19 یا 20 ساله شان را بفرستند در جایی مثل تهران یا حتی در مرکز استان خودشان بسیار ثقیل بوده.

 

خبرنگار : یعنی با تحصیل دختران شان مخالف اند؟

 

زیباکلام : نه مسئله پیچیده تر از این است. ببینید حتی خانواده هایی که مخالفتی هم با درس خواندن دختران شان ندارند برایشان سخت است که دختر جوانشان برود 500 کیلومتر یا 700 کیلومتر دورتر در یک جایی مثل تهران ، اصفهان یا تبریز دور از خانواده آنجا زندگی کند. 

 

خبرنگار : ولو در خوابگاه دانشجویی؟

 

زیباکلام : ولو در خوابگاه دانشجویی. شما فکر میکنید کجا دارید زندگی می کنید.خیلی از خانوده های ما در شهرستان های کوچک و محیط های سنتی تر خیلی خوششان نمی آید که حتی دختران شان تنها بیرون  بروند. حالا شما از این خانواده توقع دارید خیلی شیک بیاید دخترشان را بفرستد در جایی  چند صد کیلومتر دور تر برای خودش تنها زندگی کند و درس بخواند؟

 

خبرنگار : یعنی مسئله مخالفت با درس خواندن دختران و به دانشگاه رفتن شان نیست؟

 

زیباکلام : ببینید کسی مطالعه میدانی نکرده که چه میزان بدلیل مخالفت با ادامه تحصیل دختران است و چه میزان بواسطه ملاحظاتی که بنده دارم مطرح می کنم. ولی این یک مشکل اساسی بوده که خیلی از خانواده های مذهبی تر و سنتی تر لزوما با رفتن دخترشان به دانشگاه مخالفتی نداشتند اما نمی توانستند قبول کنند که دخترشان برود 4 سال در یک شهرستان بزرگ یا مرکز استان تنها زندگی کند.

 

خبرنگار : فکر کنم مابقی اش را می شود حدس زد.

 

زیباکلام : بله من فکر می کنم دانشگاه آزاد با بردن دانشگاه در شهرستان های کوچک و مناطق دور افتاده توانست بالا ترین خدمت را به زنان در ایران بنماید. صد ها هزار دختران و زنانی که در این واحد های دانشگاه آزاد تواتستند به تحصیلات عالیه راه یابند واقعا بواسطه فراهم آمدن امکان تحصیلات در محل زندگی شان بود.

 

خبرنگار : فکر کنم این همان بحثی بود که تحت عنوان توسعه پایدار مطرح کردید و اینکه خیلی از دستاوردهای دانشگاه آزاد را نمی شود با عدد و رقم نشان داد.

 

زیباکلام : کاملا. ببینید اگر دانشگاه آزاد در شهری که آنان در آن  زندگی میکردند یا به هر حال در نزدیکی آنان نبود که بتوانند بعد از کلاس برگردند ، خیلی از آنان عملا نمی توانستند به دانشگاه بروند. آنوقت شما در نظر بگیرید مادری را که تحصیلکرده است ، همسری را که تحصیلکرده است ، اصلا یک شهروندی را که تحصیلکرده است با آنکه به دانشگاه نرفته. عرض بنده این است که این دستاورد های دانشگاه آزاد را شما چگونه می خواهید نشان دهید؟ چه در جامعه ما و چه در سایر جوامع این امروزه دیگه اظهرومن الشمس شده که تحصیلات عالیه باعث می شود تا ادمها بهتر بتوانند کار پیدا کنند ، کمتر بدنبال مفاسد اجتماعی مثل اعتیاد و سایر ناهنجاری های اجتماعی می روند و در کل شهروندان مسئول تری هستند.

 

خبرنگار : بجز زنان دیگه دانشگاه آزاد برای چه گروههای اجتماعی توانسته امکان رفتن به دانشگاه را فراهم نماید؟

 

زیباکلام : اوه خیلی گروههای دیگه.صدهاهزار معلم ،کارمند و شاغلین در بخش خصوصی توانستند از طریق دانشگاه آزاد به تحصیلات عالیه راه یابند.خیلی از اینها چون شاغل بودند نمی توانستند کارشان را رها کنند و بروند در یک شهرستان یا منطقه دیگری درس بخوانند.جدای از کار بسیاری از انها متاهل و دارای خانواده بودند. نمی شد که خانه و خانواده را هم با خودشان ببرند. در حالیکه وقتی در شهرستان خودشان یا در نزدیکی شان دانشگاه آزاد تاسیس شد توانستند با اندکی تلاش بیشتر و مساعدت مسئولین واحد هایی که در انها شاغل بودند بروند به دانشگاه.در خیلی از شهرستان ها کلاسهای دانشگاه آزاد بعد از ظهرها، عصرها ، شب ها و پنج شنبه ها و جمعه ها تشکیل میشود تا شاغلین یا آنها که از شهرستان های دیگر می آیند هم بتوانند شرکت کنند. یک کارمندی که با دیپلم استخدام شده یا یک معلمی که با دیپلم استخدام شده قطعا وقتی لیسانس میگیرد بر روی کارش خیلی تاثیر می گذارد. که باز می رسیم به همان مسئله که اینها را چکونه میشود با عدد و رقم نشان داد؟

 

خبرنگار : من می پذیرم که شما می فرمایید شاید بزرگترین دستاورد دانشگاه آزاد در بوجود اوردن امکان رفتن به دانشگاه برای اقشار و لایه های زیادی باشد همچون زنان ، دختران یا کارمندان و معلمین و کسانی که بهر حال اگر دانشگاه آزاد بوجود نیامده بود نمی توانستند به دانشگاه بروند.ولی آقای دکتر همین پدیده ایجاد دانشگاه آزاد در مناطق دور افتاده ،شهرستان های کوچک و خلاصه در بافت های سنتی تر جامعه باعث بوجود آمدن یک جور تعارض فرهنگی اگر نگقته باشیم تهاجم فرهنگی شده. یعنی در یک شهرستان کوچک و مذهبی واحد دانشگاه آزاد تاسیس شده و درسته که خوب خیلی از ساکنین ان شهر و اطراف آن این امکان را می یابند که به دانشگاه برونداما مشکل از این جا پیش می آید که بسیاری از دانشجویانی که به این واحد ها می آیند از نظر حجاب و اساسا رفتارها و هنجارهای اجتماعی بر روی ساکنین جوان تر این شهرستان ها تاثیرات منفی می گذارند.یک شهر کوچک و مذهبی را در نظر بگیرید جاییکه اکثریت قریب به اتفاق زنان و دخترانش با چادر بیرون می آیند آنوقت یک مرتبه شما صدها دختر و پسر را از رشت ، تهران ،مشهد ،اصفهان ، شیراز و شهرستان های بزرگ دیگر بصورت دانشجو وارد این شهر می کنید. رفتار این جوانان بر روی جوانان و اساسا کل محیط آن شهر اثر سوء می گذارد. این را قبول ندارید؟         

 

زیباکلام : من به این ایراد یا مشکل کاملا واقفم و میدانم که خیلی از مخالفین دانشگاه آزاد این را شاید بعنوان یکی از اساسی ترین معضلات دانشگاه آزاد مطرح میکنند.من صورت مسئله را قبول دارم ولی راه حل منتقدین چیست؟ برای اینکه دختران دانشجوی بد حجاب که از تهران یا اصفهان رفته اند  فرض بفرمایید  به تفرش ، آشتیان، نجف آباد،زنجان شهرضا یا علی آباد کتول بر روی دختران این شهرستان ها تاثیر منفی  نگذارند چکار باید بکنیم؟ در شهرستانهای کوچک و مذهبی دانشگاه آزاد ایجاد نکنیم؟ در این گونه واحد ها از تهران و شهرستانهای بزرگ دانشجوی بالاخص دختر نگیریم؟ دانشجویان دختر در این شهرستانها را وادار کنیم با چادر برن دانشگاه تا تاثیر منفی بر روی دختران بومی این شهرستانها نداشته باشند؟ حالا از سئولات بنیادی تر من میگذرم.

 

خبرنگار : چه سئوالاتی ؟

 

زیباکلام : ببینید من دوست دارم از کسانیکه این ایراد را مطرح می کنند بپرسم که خوب راه حل شما چیست؟ فرض کنیم شما مسئول دانشگاه آزاد هستید، شما با مشکل بد حجابی و غیره دانشجویانی که از تهران میروند نورآباد ممسنی یا تفرش جکار می کردید؟ بعلاوه این دختر یا پسری که از تهران داره میره  تفرش که توی نیویورک یا پاریس مدرسه که نرفته بوده توی آموزش و پرورش همین مملکت 12 سال به مدرسه میرفته. اگر مشکلی در رفتارش هست محصول تربیت خودمان است از گره ماه یا واشنگتن که نیامده.بعلاوه شما می فرمایید اینها از تهران نروند شهرستان های کوچک و مذهبی. خیلی خوب ما در تفرش یا قم فقط دانشجویان بومی بگیریم ولی با مابقی ابزارآلات و وسائل فرهنگی چکار میخواهید بکنید؟ با ماهواره ، اینترنت ، موبایل ، سینما یا همین تلویزیون خود جمهوری اسلامی چکار میخواهید بکنید؟ اینها را چه جوری میخواهید جلوی شان را بگیرید که تفرش یا سنقر کلیایی را آلوده نکنند؟ بعد هم این چه ایدئولوژی است که پایداری و موفقیتش در گرو این است که مخاطبینش در معرض دیدن دیگران قرار نگیرند جه اگر دیگران را ببینند همه کفر و ایمانشان یکسره بر باد میرود؟ چرا زمان شاه این اتفاق نمی افتاد و با اینکه رادیو و تلویزیون ، سینما ،تئاتر ، مطبوعات و همه ابزار فرهنگی در دست یک حکومت به تعبیر ما لاییک و غربی بود ، جوانانش خود جوش بسمت اسلام میرفتند؟ چرا در ناف لندن، پاریس و واشنگتن جوانانشان بسمت اسلام میروند و دختران مسلمانش بر عکس دختران ما محجبه می شوند؟ آنوقت جنابعالی می فرمایید ما در تفرش یا سبزوار برای اینکه دخترانش بد حجاب نشوند دانشگاه آزاد تاسیس نکنیم.یا اگر کردیم از تهران و مشهد یا رشت نگذاریم آنجا دانشجو برود.آنوقت میشه بفرمایید پس چه جوری وسط استانبول ، مالزی یا اندونزی که این همه هم بی بندوباری است این همه دانشجویان دخترش محجبه شده اند؟

 

خبرنگار : اگر موافق باشید برویم به قسمت های دیگر.

 

زیباکلام : ببخشید من یک مقداری تند شدم. آخه ببینید آدم واقعا دلش می سوزد که این دانشگاه ظرف این سی سال این همه دستاورد داشته این همه دکتر ، مهندس ،متخصص برای صنایع و اقتصاد  کشور تربیت کرده، این همه در امر تعلیم و تربیت زنان کشور نقش داشته هیج کدام اینها را نمی خواهند ببینند و فقط تنها مسئله مهم برایشان این است که رفتن دانشجویان دختر از تهران به یک شهرستان چشم و گوش بسته باعث رواج بدحجابی در آن شهرستان می شود. همین دیگه هیچی برایشون اهمیتی نداره.اینکه اساسا در آن شهرستان در نتیجه تاسیس دانشگاه آزاد چقدر به اقتصاد آن کمک شده ، چه تعدادی بواسطه دانشگاه آزاد در آن شهرستان سر کار میروند و ایجاد اشتغال شده، مردم و کارمندان یا زنان و دختران در آن شهرستان و مناطق اطراف آن چقدر برایشان امکان رفتن به دانشگاه بوجود آمده و هزارو یک تحول دیگر را نمی بینند و صرفا بواسطه اینکه عده ای بد حجاب شده اند یا در شهر کافی نت یا کافه تریا ایجاد شده حاضرند همه دستاوردها را فدا کنند.                                          

خبرنگار : آقاي زيباكلام! تا پيش از تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي كارمندان و شاغلین با مشكلات زيادي براي ادامه تحصيل دست‌به‌گريبان بودند اما امروز اين مشكلات تا حد زيادي مرتفع شده است. ارزيابي شما از اين مساله چيست؟

زیباکلام : در گذشته خیلی از كارمندان و كساني كه در بخش دولتي یا خصوصي در  شهرستان‌هاي كوچك و مناطق دورافتاده كار مي‌كردند و با ديپلم  استخدام شده بودند، هیچ شانسی برای ادامه تحصیل نداشتند. اگر مي‌خواستند ادامه تحصيل بدهند می بایستی  به مراكز استان‌ها بروند که عملا برایشان امكان‌پذير نبود. چراكه بايد كارشان را رها مي‌كردند یا در بهترین حالت مرخصی بدون حقوق می گرفتند. اما با ایجاد دانشگاه آزاد در شهرستان های کوچک و مناطق  محروم،  براي كارمندان و شاغلین دیپلمه این امکان فراهم شده  تا آنها نيز در شهرستان‌هاي خودشان به تحصيلات عاليه بپردازند. درواقع با اين اقدام  دانشگاه آزاد ، كارمندان و شاغلین دیپلمه مي‌توانند در محل زندگي خود شان تحصيل كنند و در عین حال می توانند به کارشان هم  ادامه دهند. برخي از اساتيد و اعضاي هيات علمي هم به‌صورت پروازي یا با اتوموبیل از مرکز استان ،تهران یا شهرستان‌هاي همجوار آن استان مي‌رفتند و تدريس مي‌كردند و بعد از یکی دو شب اقامت در آن شهرستان به محل زندگي خود شان برمي‌گشتند.  امکان فراهم آمدن تحصیلات دانشگاهی البته  ففط محدود به  خیل عظیمی از کارکنان و شاغلین نمی شود. چراكه دانشگاه آزاد اسلامي توانست روياهاي سيل عظيمي از كساني كه از بد حادثه نتوانسته بودند بعد از دبیرستان  درس بخوانند را به واقعيت تبديل كند. اصناف ، کسبه ، پیشه وران، بازاری ها، زنان خانه دار ،بازنشسته ها ، کسانیکه کار آزاد دارند و بسیاری اقشار و لایه های دیگر که مایل به رفتن به دانشگاه بودند توانستند به کمک دانشگاه آزاد وارد تحصیلات دانشگاهی بشوند.

 

خبرنگار : نقش دانشگاه آزاد اسلامي در تحصيلات دختران و زنان جامعه را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

زیباکلام : عرض کردم درواقع دانشگاه آزاد اسلامي شرايطي را فراهم كرد تا بسياري از دختران و زناني كه در جامعه سنتي حاكم بر ايران نمي‌تواستند تحصيل كنند بتوانند به دانشگاه بروند. توسعه دانشگاه آزاد اسلامي در نقاط دور و نزديك باعث شد تا دختران و زناني كه در بیرون از شهرستان خودشان امكان ادامه تحصيل نداشتند، در شهرستان محل سكونت خودشان بتوانندتحصيل كنند. تا پيش از توسعه دانشگاه آزاد اسلامي اين دسته از افراد مجبور بودند براي ادامه تحصيل 300 تا 500 كيلومتر مسافت طي كنند تا به شهرستان‌هاي ديگر براي تحصيل دسترسي پيدا كنند و اين مساله عملا به دليل ساختار اجتماعي سنتي امكان‌پذير نبود. علاوه‌بر اين آنها بايد شب را در شهرستان مورد نظر مي‌ماندند كه باز به دليل بافت سنتي جامعه امكان‌پذير نبود اما با توسعه دانشگاه آزاد در شهرستان‌هاي كوچك، ميليون‌ها دختر و زن توانستند به تحصيلات خود ادامه دهند و ديگر مجبور نبودند به شهرستان‌هاي ديگر براي ادامه تحصيل بروند.

 

خبرنگار : دانشگاه آزاد اسلامي در تحقق اهداف خود براي اشتغال زايي تا چه ميزان موفق بوده؟

زیباکلام : حسب آمار دانشگاه آزاد  بالاترين رقم اشتغال را بعد از انقلاب در كشور فراهم كرده. درواقع هيچ دستگاهي را نمي‌توان پيدا كرد كه به اندازه دانشگاه آزاد اسلامي شغل ايجاد كرده باشد.  دانشگاه آزاد در  مراکزاستان‌هاو شهرستان‌هاي استان‌ها، واحدهايش را توسعه داد و براي تعداد زيادي از ساکنین آن مناطق شغل ايجاد كرد. حال طبق شواهد موجود افراد در حد ليسانس، ديپلم و زيرديپلم در واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي مشغول به كار شدند و اين مساله نقش بسزايي در كاهش نرخ بيكاري در كشور داشت. سيل عظيمي از فارغ‌التحصيلان در مقطع كارشناسي‌ارشد و دكترا در واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي كار مي‌كنند. بنابراين از بابت ايجاد اشتغال هيچ نهاد دولتي حتي وزاتخانه‌هاي آموزش و پرورش و بهداشت و درمان را كه جزو بزرگ‌ترين وزارتخانه‌ها به حساب مي‌آيند، را نمي‌توان يافت كه از نظر اشتغال به  پاي دانشگاه آزاد  برسند.

 

به جز اشتغال، دانشگاه آزاد اسلامي چه تاثير ديگري در توسعه اقتصادي داشت؟

درواقع مي‌توان گفت دانشگاه آزاد اسلامي نه‌تنها در ايجاد اشتغال بلكه در بخش‌هاي ديگر اقتصاد كشور نيز بسيار مثمر ثمر بود. بعد مهم ديگر دانشگاه آزاد در جهش اقتصادي كشور بود چراكه دانشگاه آزاد اسلامي ظرف سه دهه توانست جهش خوبی چه در عرصه‌هاي تعليم و تربيت و چه در عرصه صنعت، كشاورزي و تجارت ايجاد كند چراكه براي دستيابي به توسعه اقتصادی بالاخص بعد از جنگ  نياز به تخصص‌هاي گوناگون بود كه  از این بابت دانشگاه آزاد نقش مهمی بر عهده داشت. با نگاهي به آمار مي‌توان دريافت كه در وزارت صنايع و معادن كشور، بانك‌ها، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، خيلي از فارغ‌التحصيلان دانشگاه آزاد به‌عنوان متخصص وارد بخش‌هاي مختلف اعم از دولتی و بخش خصوصی شده اند.  متاسفانه امروز خيلي‌ها نمي‌خواهند دستاودهاي دانشگاه را ببينند بنابراين آن را به بهانه‌هاي مختلف زير سئوال مي‌برند. در حالي كه شواهد گوياي اين واقعيت است كه دانشگاه آزاد در  توسعه اقتصادی کشور چه از بابت تربیت متخصصین و چه از بابت نقش خودش در ایجاد اشتغال در مراکز متعدد آموزشی در اطراف و اکناف کشور نقش  مهمی بر عهده داشته است. 

 

خبرنگار : آقای دکتر حالا که صحبت به موضوع فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد رسید اجازه بدهید دو انتقاد اساسی که همواره به دانشگاه آزاد می شود را با جنایعالی در میان بگذارم.

زیباکلام : بفرمایید

خبرنگار : انتقاد نخست در خصوص کیفیت آموزشی یا سطح علمی فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد است.منتقدین معتقدند که دانشگاه آزاد کیفیت علمی را فدای کمییت کرده است.برایش صرفا فارغ التحصیل کردن دانشجویان می باشد و خیلی به بالا بردن سطح علمی فارغ التحصیلان کاری نداشته.

زیباکلام : و ایراد دومتان؟  

خبرنگار : انتقاد دوم این است که دانشگاه در بسیاری از رشته ها که دانشجو می گیرد خیلی به نیازهای بازار کار توجهی ندارد. در نتیجه هر ساله هزاران فارغ التحصیل از دانشگاه آزاد فارغ التحصیل می شوند که برای آنها کاری وجود ندارد. البته این ایراد به دانشگاههای   دولتی هم وارد است اما چون دانشگاه آزاد خیلی بیشتر دانشجو می گیرد بنا بر این این انتقاد به دانشگاه آزاد بیشتر وارد است.

زیباکلام : نکته یا انتقاد دومتان را اصلا  قبول ندارم.....

خبرنگار : یعنی قبول ندارید دانشگاه آزاد فارغ التحصیلان زیادی بیرون می دهد که برای آنان بازار کاری وجود ندارد؟

زیباکلام : چرا قبول دارم که این اتفاق چه در دانشگاه آزاد و چه در دانشگاههای دولتی می افتاد اما مشکلم چیز دیگری است.

خبرنگار: مشگل تان چیست؟

زیباکلام : ببینید این ایراد را خیلی های دیگر هم مطرح می کنند. خیلی از همکاران دانشگاهی خود من هم حتی مطرح میکنند که در دانشگاه رشته هایی وجود دارند که بازار کار برای آنها وجود ندارد.

خبرنگار : خوب آقای دکتر مشکل شما با این انتقاد چیه؟ این انتقاد درست نیست؟ آیا دانشگاه نباید رشته هایی را آموزش دهد که فارغ التحصیلان بتوانند بکمک رشته ایی که خوانده اند وارد بازار کار شوند؟

زیباکلام : نه دانشگاه موسسه کاریابی نیست که برای آدمها یا جوانان یا مراجعه کنندگانش کار پیدا کند.

خبرنگار : پس نقش دانشگاه چیه؟

زیباکلام : نقش دانشگاه تعلیم و تربیت اعضا جامعه ، توسعه علم و دانش ،نو آوری و خلاقیت ها، پژوهش در معضلات و ناهنجاری های اجتماعی ، پیشرفت های علمی ، افزودن بر حجم دانش و کاستن از ناآگاهی های ما،کمک به شناخت بهتر انسان از خودش ، جامعه اش ، گذشته اش و هزار نکات دیگر از این دست.کی گفته که رسالت دانشگاه ایجاد کار برای بیکاران است؟ شما می فرمایید کار دانشگاه تربیت تخصص هایی است که جامعه به آنها نیاز دارد ، بنده خدمت شما عرض می کنم که جامعه ما امروز چه تخصص هایی می خواهد. ما نیاز به جوشکار ، تراشکار ،نجار ، آرماتور بند،راننده تریلی ، سیم کش ، گچ کار،بنا، شیشه بر و امثالهم داریم.شما یکنفر را هم پیدا نمی کنید که این تخصص ها را داشته باشد و بیکار باشد. جامعه ما نه نیاز عاجلی به فارغ التحصیل رشته های تاریخ،جامعه شناسی ، ادبیات ،علوم سیاسی ، فلسفه و.... دارد و نه به فارغ التحصیلان فیزیک ، شیمی یا بیولوژی.اساسا در هیچ کشور یا جامعه دیگری هم رسالت دانشگاه این نیست که رشته هایی را آموزش دهد که فارغ التحصیلان آن بتوانند کار پیدا کنند. این گونه کارها وظایف وزارتخانه های کار و سازمان های دولتی یا غیر دولتی است که در قالب برنامه های کار آفرینی به بیکاران شان کمک کنند تا تخصص هایی را آموزش ببینند که بتوانند کارپیدا کنند.آخرین فکری که در سر مسئولین دانشگاه های آکسفورد ، کمبریج ، لندن ، ام آی تی ، هاروارد یا سوربن است این است که این رشته تاریخ ،  ادبیات یا فیزیک که دانش  جویان شان دارند می خوانند ، پس فردا که فارغ التحصیل شوند نمی توانند کار پیدا کنند.  خبرنگار : یعنی دانشگاه هیچ وظیفه ای در قبال کار پیدا کردن فارغ التحصیلانش ندارد؟ برای دانشگاه نباید مهم باشد که این رشته ای که یک دانشجویش دارد میخواند بعد از 4 سال که فارغ التحصیل شد سر چه کاری با آن مدرک می خواهد یا می تواند برود؟

زیباکلام : ابدا ؛ اصلا به دانشگاه ارتباطی ندارد که فارغ التحصیلش پس فردا که  مدرکش را گرفت می تواند با آن مدرک کار پیدا کند یا نه؟

خبرنگار : چرا؟

زیباکلام : برای اینکه مگر دانشگاه به او گفته بود که شما بیا و این رشته را بخوان؟ مگر دانشگاه به او گفته بود که اگر شما در این رشته درس بخوانی حتما کار پیدا می کنی و می روی  سر کار؟

خبرنگار : پس وظیفه دانشگاه چیست؟

زیباکلام : این شد یک سئوال اساسی و بنیادی. وظیفه دانشگاه این است که به علاقه مندان یک رشته بهترین آموزش ها و یافته های علمی را در آن رشته ارائه دهد. وظیفه دانشگاه این است که اسباب تحقیق و پیشرفت در آن رشته را برای داوطلبین آن رشته یا تخصص فراهم آورد.وظیفه دانشگاه این است که سطح دانش علمی جامعه و کشور را با آموزش و پژوهش بالا ببرد.

خبرنگار : ولی آقای دکتر این انتقاد را خیلی از همکاران دانشگاهی خودتان هم مطرح میکنند که خیلی از رشته هایی که در دانشگاههای ما وجود دارند کمکی به یافتن کار یا بدرد مملکت نمی خورند.مقصودم اینه که باری از روی دوش مشکلات مملکت بر نمی دارند.

زیباکلام : آره درست می فرمایید من خودم هم زیاد این را از دانشگاهیان و مسئولین وزارت علوم یا شورایعالی انقلاب فرهنگی شنیده ام. خوب آنها هم دارند اشتباه می کنند و رسالت دانشگاه را با وزارت کار عوضی گرفته اند. رسالت دانشگاه همان است که خدمتتان عرض کردم. رسلت دانشگاه این است که اگر همه 75 میلیون جمعیت ایران هم خواسته باشند تاریخ ، جامعه شناسی یا علوم سیاسی بخوانند درب های خود را بر روی انان بگشاید و بهترین سرویس علمی را در اختیارشان بگذارد.فرض بر این است که آن انسانها که داوطلب تحصیل در دانشگاه هستند همه عاقل ، بالغ و مکلف هستند و برای یاد گرفتن و بالا بردن سطح معلوماتشان وارد دانشگاه شده اند.اما در خصوص نکته دیگر که گفتید اینکه دانشگاه در ایران نسبت به مسائل جامعه خیلی اشرافی و توانمندی ندارد، حرفتان را در اساس قبول دارم و این بدلیل رکود و عقب ماندگی علمی در ایران است. در عین حال از این نکته هم نمی توان غافل شد که در ایران و بنا بر دلائلی که وجود دارد اساسا مسئولین خود راه حل همه مشکلات و مسائل را می دانند و لذا خیلی نیازی به کمک گرفتن از دانشگاهها ندارند.

خبرنگار : این مسئله اشتغال و دانشگاه خیلی مفصل شد؛اگر موافق باشید بپردازیم به انتقادی که به سطح علمی دانشگاه آزاد می شود.

زیباکلام : خیلی خلاصه خدمتتان عرض کنم که سطح علمی شماری از واحد های دانشگاه آزاد خوب و قابل قبول است و برخی دیگر خیلی خوب نیست. اما در کل سطح علمی دانشگاه آزاد کم و بیش در سطح دانشگاههای دولتی است.دانشگاههای دولتی ما هم در یک سطح نیستند. آنچه که سطح علمی یک دانشگاه را می سازد کامپیوتر و آزمایشگاه و این چیز ها نیست. ضمن آنکه از این بابت ها هم وضع دانشگاه آزاد با دانشگاههای دولتی برابری می کند.آنچه از نظر کیفیت علمی در هر دانشگاهی حرف اول را میزند اساتید آن هستند. اساتید دانشگاه آزاد را در مجموع به سه گروه اصلی می توان تقسیم کرد.گروه اول اساتیدی هستند که در دانشگاههای دولتی شاغل هستند و با دانشگاه آزاد منطقه یا شهرستان خودشان هم همکاری دارند. این وضعیت هم در تهران است و هم در بسیاری از مراکز استانها.جدای از اینکه اساتید آن دانشگاه دولتی در دانشگاه آزاد مرکز استان تدریس می کنند خیلی از آنها به واحد های شهرستانهای آن استان هم بصورت حق التدریس درس میدهند.معمولا اساتید زیادی اواخر هفته به واحد های دور دست دانشگاه آزاد می روند و شنبه یا عصر جمعه بر میگردند. گروه دوم اساتیدی هستند که پس از باز نشستگی از دانشگاههای دولتی در دانشگاه آزاد استخدام شده اند. شماری هم ضمن آنکه در دانشگاه دولتی هستند بصورت پاره وقت در استخدام دانشگاه آزاد هستند. و بالاخره گروه سوم که اعضاء هیات علمی خود دانشگاه آزاد هستند.از نظر آمار بیشترین استید دانشگاه آزاد شامل دو گروه اول میشود. این میدونید یعنی چی؟

خبرنگار : یعنی بسیاری از اساتید دانشگاه آزاد همان اساتید دانشگاههای دولتی هستند.

زیباکلام : کاملا. بعلاوه اساتیدی هم که مال خود دانشگاه آزاد هستند از گره ماه که نیامده اند. اکثرا دکترای شان را از دانشگاههای دولتی یا واحد های بسیار معتبر دانشگاه آزاد مثل واحد علوم و تحقیقات تهران یا واحدهای آزاد در مراکز استانها گرفته اند. بهمین خاطر است که عرض کردم سطح علمی دانشگاه آزاد خیلی با دانشگاههای دولتی تفاوتی ندارد.البته کیفیت علمی دانشگاه آزاد در تهران ، رشت ،اصفهان یا شیراز واضح است که از واحد آزاد در علی آبادکتول یا سرخس بالاتر است. همچنان که شریف یا پلی تکنیک قابل قیاس با زابل نیست.این نبودن تفاوت جدی از نظر علمی میان آزاد با دانشگاههای دولتی را شما میتوانید در قبولی های ارشد در هر دو طرف نگاه کنید.کم نیستند فارغ التحصیلان لیسانس یا فوق لیسانس آزاد که در آزمون فوق لیسانس یا دکترا در دانشگاههای معتبر دولتی قبول میشوند. و بالعکس فارغ التحصیلان لیسانس یا فوق لیسانس دانشگاههای دولتی که در آزمون دانشگاه آزاد برای ادامه تحصیل وارد می شوند.

خبرنگار : می دانم خسته تان کردم ولی این آخرین سئوال را هم اجازه بدهید مطرح کنم. قریب به سی سال مدیریت آقای دکتر جاسبی را چگونه ارزیابی می کنید.                           

زیباکلام : ببینید مدیریت آقای دکتر جاسبی را نمی شود در خلاء و بدون در نظر گرفتن سایر مدیریت ها ظرف 30 سال اخیر مطرح کرد.من مجبورم مدیریت دکتر جاسبی را با مدیریت شورایعالی انقلاب فرهنگی ، وزارت علوم، مدیران دانشگاههای بزرگمان و سایر هموزان مدیریت دانشگاه آزاد مقایسه کنم. از این بابت من به مدیریت ایشان نمره بسیار بالایی می دهم.

خبرنگار: آنها ضعیف بوده اند یا دکتر جاسبی قوی بوده؟

زیباکلام : هر دو

خبرنگار : پس دکتر جاسبی خوش شانس بوده که دست کم از نظر شما با رقبای ضعیفی رقابت می کرده؟

زیباکلام : من بهیچوجه  حکم کلی نمی خواهم صادر کنم.بنظر من مدیریت دکتر فرهاد رهبر در دانشگاه تهران بعنوان مثال اگر بالاتر از مدیریت دکتر جاسبی قرار نگیرد خیلی هم پایین تر نیست. من کلیت را دارم می گویم.ببینبد شما چند نکته را بایستی در مورد دانشگاه آزاد در نظر بگیرید و عملکرد دکتر جاسبی را با توجه به آن نکات بسنجید.

خبرنگار : ممکنه بیشتر توضیح بفرمایید.

زیباکلام : اولا دانشگاه آزاد به همت آقای هاشمی رفسنجانی از صفر شروع کرد. کلاسهای دانشگاه بعد از ظهر ها و شبها در مدارس آموزش و پرورش تشکیل میشد.ثانیا ظرف این سی سال دانشگاه آزاد یک ریال از بودجه دولتی نگرفته و فقط از محل شهریه دانشگاه را می چرخانده.....

خبرنگار : ولی از امکانات دولتی زیادی برخوردار شده.

زیباکلام : امکانات در قالب زمین بوده که با قیمت کم یامجانی در اختیار دانشگاه قرار گرفته که دانشگاه را بسازد. ضمن آنکه در مواردی هم زمین از طرف خیرین بوده یا فی المثل وام کم بهره بوده.آنچه مسلم است دانشگاه آزاد هیچ بودجه ای از دولت نگرفته.بعلاوه از زمان بروی کار امدن اصولگرایان همه آن کمکها هم قطع میشود.

خبرنگار : برگردیم به همان ویژگی ها که در مورد مدیریت دکتر جاسبی داشتید می گفتید.

زیباکلام : نکته سوم گسترش عظیم دانشگاه آزاد ظرف سه دهه گذشته است.دانشگاه آزاد به تنهایی از چندین وزارتخانه بر روی هم بزرگتراست. هزاران متر بنا در اطراف و اکناف مملکت ظرف سی سال گذشته ساخته شده و دانشگاه آزاد بیش از 100000 کارمند و نزدیک به 50000 هزار استاد دارد.واحدهای دانشگاه آزاد از چاه بهار تا مرز بازرگان و از خرمشهر تا سرخس پراکنده اند و دانشگاه آزاد بیش از  2000000 فارغ التحصیل داشته است. آن مسئله نسبی که گفتم اینجا خودش را نشان میدهد. با این حجم ظرفیت و توسعه تا به امروز یک مورد اختلاس ،سوءاستفاده و فساد جدی مثل موارد عدیده ای که بالاخص ظرف سالهای اخیر شاهدش بودیم اتفاق نیافتاده.

خبرنگار : خیلی ها دکتر جاسبی را متهم به اعمال روشهای غیر دمکراتیک در مدیریت دانشگاه آزاد می کنند. اینکه همه تصمیمات را خودش می گرفته یا اجازه فعالیت های صنفی و سیاسی به دانشجویان آزاد نمی داده و مواردی از این دست.شما این انتقادات را قبول ندارید؟

زیباکلام : بگذارید از آخری شروع کنم. ببینید شما نباید این نکته مهم را فراموش کنید که بلحاظ سیاسی دکتر جاسبی از رهبران موتلفه است. او از نظر سیاسی محافظه کار و راست یا اصولگرا است. او نه نلسون ماندلا است نه واسلاو هاول و نه خیلی سابقه یقه چاک کردن برای آزادی و حقوق بشر داشته. ثانیا دانشگاه آزاد از نظر برخورداری از آزادی های مدنی نمی تواند جدا از مابقی جامعه ایران باشد. اما در خصوص مدیریت متمرکز و تصمیم گیری ها در دفتر خودش ، من اصل انتقاد را قبول دارم اما معتقدم اجتناب ناپذیر بوده. وقتی شما یک دستگاه یا سازمانی را که عرض کردم انقدر عریض و طویل بوده باندازه چند وزارتخانه مجبور باشید اداره کنید، چاره ای ندارید و مجبور هستید که با شیوه مدیریت متمرکز مثل ارتش عمل کنید. در غیر این صورت به سرعت زمام امور از دستتان به در میرود و فی المثل واحد برازجان یک جور عمل خواهد کرد و هزار کیلومتر آنطرفتر در گناباد یا مهاباد یک وضعیت دیگری خواهد بود. سطح علمی بعضی از واحدها ممکن است افول کند و هزار مشکل و مسئله دیگر. در حالیکه انصافا دکتر جاسبی توانسته ظرف این سی سال مدیریت بسیار منسجم ویکپارچه ای در دانشگاه آزاد ایجاد نماید که کار ساده ای نبوده و مستلزم نظارت و تلاش مستمر و نفس گیری بوده. از این بابت و پاکی که بر دانشگاه آزاد در این سی ساله حاکم بوده در مقایسه با سایر مدیران و دستگاههای اجرایی دیگر  من نمره بسیار بالایی  به ایشان می دهم.

خبرنگار : کلام آخر

زیباکلام : امیدوارم مدیر بعدی دانشگاه آزاد بتواند ثلث دستاوردهای دکتر جاسبی را داشته باشد.


ارسال نظر :  
نام :
پست الکترونیک :
نظر :

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به دکتر زیبا کلام می باشد . طراح سایت : شرکت ایران طراح